Koliko procentov mladih oseb ima težave z duševnim zdravjem in kaj je vzrok?
Raziskave in prakse izvajane po svetu ocenjujejo, da naj bi vsak sedmi 10 - 19-letnik imel težave na področju duševnega zdravja, kar predstavlja 13% svetovnega bremena bolezni v tej starostni skupini. Ocenjujejo tudi, da pomoč poišče oz. dobi samo ena tretjina teh posameznikov. Med najbolj pogoste težave spadajo depresija, anksioznost in vedenjske motnje.
Mladost je ključno obdobje za razvoj socialnih in čustvenih navad, pomembnih za razvijanje dobrega duševnega zdravja. Ti vključujejo sprejemanje zdravih vzorcev spanja, redno vadbo, razvijanje sposobnosti obvladovanja in reševanja problemov ter medosebnih veščin, učenje obvladovanja čustev, .... Pri vsem tem pa sta pomembna zaščita in podpora v domačem okolju, šoli in širši skupnosti.
Na duševno zdravje torej vpliva več dejavnikov. Več dejavnikom tveganja kot so mladostniki izpostavljeni, večji je možni vpliv na njihovo duševno zdravje. Dejavniki, ki lahko prispevajo k stresu med adolescenco, vključujejo izpostavljenost stiskam, pritisk sprejetosti med vrstniki in raziskovanje identitete. Mediji in norme, ki jih ti postavljajo lahko poslabšajo mladostnikovo predstavo o življenju ter živo resničnostjo ter njihovim zaznavanjem ali željami za prihodnost. Drugi pomembni dejavniki vključujejo tudi kakovost življenja v domačem okolju in odnose z vrstniki. Prav tako pa pomembno vplivajo na težave v duševnem zdravju nasilje (zlasti spolno nasilje in ustrahovanje) in hude socialno-ekonomske težave.