
Igre so odličen način, da prebudimo skupinsko energijo, prebijemo led in vzpostavimo povezanost med udeleženci. So kot hitri katalizatorji za smeh, sodelovanje in kreativno razmišljanje. Ali gre za spoznavne igre, timske izzive ali zabavne icebreakerje, vedno gre za gibanje, interakcijo in seveda – veliko zabave. Te igre z različnimi pripomočki in nalogami pomagajo ustvariti sproščeno vzdušje, okrepijo skupinski duh in so popoln uvod v vsako skupinsko aktivnost ali delavnico.
Že kot študentka sem se navdušeno podala v svet iger – raziskovala, preizkušala in preigravala različne zabavne in koristne igre. Hitro me je prevzelo, kako močno lahko igra pripomore k spoznavanju sebe in drugih, povezovanju in učenju, zato danes težko mine teden, da v svoje delo ne bi vključila kakšne igre ali dinamične metode. Igra je kot skrivna sestavina, ki vnaša svežino in energijo.
Ker pa vem, da vsi kdaj potrebujemo hiter nabor idej, sem spodaj pripravila razdelitev iger po namenu, kot jih je nekoč uredil Mladinski ceh – kjer sem pred nekaj desetletji z veseljem preživljala svoj prosti čas in se veliko igrala. Igre sprosti dopolnjujem.
-
IGRE ZA SPOZNAVANJE
Spoznavanje je eden od osnovnih elementov skupinskega dela. Pri tej igrah ne gre samo zato, da se udeleženci predstavijo s svojimi imeni in si zapomnijo imena drugih, ampak tudi da o sebi povedo kaj več. Cilj iger je, da preko igranja otresemo zadržanosti, strahu pred nastopanjem, vzpostavimo stik, začutimo skupino in najdemo svojo vlogo v tej skupini.
-
POŽIVITVENE IGRE - LEDOLOMILCI, IGRE ZA OGREVANJE
Poživitvene igre uporabljamo na začetku novih aktivnosti, da se udeleženci zberejo skupaj, ogrejejo in začnejo nov dan ali pa čez dan, ko je npr. po kosilu, skupino potrebno na novo napolniti z energijo. Poživitvene igre so kratke in preproste, da se udeleženci sprostijo in mogoče celo malce nasmejijo.
-
IGRE ZA GRADNJO SKUPNOSTI
Igre za gradnjo skupnosti (teambuilding) spodbujajo sodelovanje med člani, vključevanju novih ali izoliranih članov in medsebojnemu povezovanju. Uporaba teh iger je priporočljiva saj izboljšuje komunikacijo, člani skupine v delu bolj uživajo, so bolj produktivni in pripravljeni na sodelovanje. Preko konkretnih nalog, ki jih s sodelovanjem morajo rešiti, se pokažejo različne vloge v skupini.
-
SOCIALNE IGRE
Socialne igre so pomembno dopolnilo vzgojno izobraževalnega procesa in so usmerjene v socialno učenje. Pri njih ni v ospredju izobraževanje ampak osebna rast, pridobivanje socialnih spretnosti in izboljšanje le teh. Igre pripomorejo k spoznavanju in razumevanju samega sebe, k spoštovanju individualnosti in posebnosti. Od drugih bolj preprostih iger se razlikuje v tem, da ima specifična igra točno določen CILJ, je osredotočena tudi na ODNOSE in ima na koncu tudi vedno EVALVACIJO, ki preverja dosego cilja.
-
IGRE ZAUPANJA
Z igrami zaupanja gradimo občutek varnosti in sprejetosti ter zaupanja med člani skupine. Preko iger člani spoznajo komu lahko zaupajo in koliko zaupajo skupini. Te igre uporabljamo, ko se skupina med seboj že malce pozna ali pa si vsak delno zaupa. Pomembo je, da posameznike pri teh igrah ne silimo v sodelovanje. Uvajamo jih postopoma od lažjih do težjih.
-
SIMULACIJSKE IGRE
Simulacijske igre so igre posnemanja realnih situacij in življenja ali vživljanje v točno določene dogodke, odnose in načine življenja. Simulacija lahko traja nekaj minut ali pa več dni. Ob koncu igre je pomembno, da z udeleženci naredimo povzetek in evalvacijo same igre.
-
IGRE ZA DELITEV V SKUPINE
Te igre so namenjene razdelitvi skupine v manjše skupine za lažje delo.
-
EVALVACIJSKE IGRE
Evalvacijske igre so namenjene preverjanju in vrednotenju našega dela, počutja, doseganja ciljev ipd...